Měření vlhkosti palivového dřeva

Categories: Komíny

V případě zájmu provádíme v rámci běžné prohlídky komínu také měření vlhkosti palivového dřeva. Pro tento účel používáme jeden ze dvou přístrojů značky Wöhler pro orientační měření vlhkosti anebo přístroj značky Testo pro přesné určení vlhkosti palivového dřeva. Pro naše klienty je tato služba zdarma.

Proč vlastně měřit vlhkost palivového dřeva?

Vždy je dobré vědět, jak kvalitní dřevo máte k dispozici. Obecné doporučení je, že by vlhkost palivového dřeva neměla přesáhnout 20 %. A samozřejmě by měla odpovídat informacím uvedeným od výrobce spotřebiče.  Naše měření vlhkosti palivového dřeva je tedy i jakousi kontrolou kvality zboží.

Vlhké dřevo neposkytuje efektivní účinnost při topení jako to dobře vysušené. Energie, která se v případě suchého dřeva rovnou přeměňuje na teplo, musí v případě vlhkého materiálu nejdříve vytvořit vodní páru. Může se pak stát, že celková spotřeba palivového dřeva stoupne až o 30 %. A to je číslo, které na celkovém vyúčtování za topení jistě poznáte.

Nejde však pouze o účinnost topení, ale také o zanášení komínu. Vodní pára, která se při spalování uvolňuje, na sebe navazuje saze. Výsledkem je pak komín, který je pokrytý dehtem. Takový komín  má velmi špatný tah, je potřeba jej častěji čistit.

V neposlední řadě vlhké palivové dřevo způsobuje černý kouř, který špiní skelní tabulky a obtěžuje vás i sousedy ve vašem okolí. Proto neváhejte využít našich znalostí a přístrojů, které vlastníme a nechte si vlhkost palivového dřeva od nás zkontrolovat.