Máte bungalov? Jak vyřešit komín?

Categories: Komíny, Nezařazené

Bungalov a komín? Může se zdát, že to nejde dohromady, a to hlavně z důvodu norem na výšku komínu a podobně, avšak opak je pravdou. Vždy existují možnosti, jak tuto problematiku vyřešit, a pokud komín ve svém bungalovu chcete, pak cestu jistě najdete.

Nerezový kouřovod s funkcí komínu

Prvním příkladem řešení komínu v bungalovech může být nerezový kouřovod s funkcí komínu. Tento kouřovod, případně komín, je zavěšený většinou ve vazníkové, dřevěné konstrukci. Vypadá pak, jako by stál přímo na kamnech.

Po fasádě či raději vnitřkem?

Mnoho lidí si klade otázku, zda vést nerezový komín po fasádě či raději vnitřkem budovy. Možné je samozřejmě obojí, a tak záleží spíše na vašich vysněných představách a finančních možnostech. Nerezový komín vedený po fasádě vychází levněji, protože není potřeba, aby jeho izolační vrstva byla tak silná, jako kdyby byl veden vevnitř. Je také jednodušší na stavbu, což značně snižuje celkové náklady. Pokud je komín veden vnitřkem budovy, je potřeba vyřešit navíc detaily prostupu stropní a střešní konstrukcí, které jsou zpravidla vyrobeny z hořlavého materiálu. Také nároky na bezpečnost jsou v tomto případě vyšší. Izolační vrstva komínu musí svou tloušťkou spolehlivě zabránit popálení členů domácnosti.

Ne každému se však líbí nerezové komíny, a tak se někteří lidé raději poohlížejí po komínu zděném. Omezenou výšku, která je daná typem stavby (bungalov), je třeba vykompenzovat správným výběrem krbových kamen, případně spalinovým ventilátorem. Buď se tedy vyberou kamna tak, aby svými vlastnostmi vyhovovala i nižšímu komínu, anebo se na vrchol komínu přidá ještě navíc spalinový ventilátor, který pro komín zajistí potřebný tah.

Podle legislativy má mít komín minimálně 5 metrů, avšak jeho výšku lze upravit, pokud je to podloženo správně provedenými výpočty. Také minimální průměr průduchu (145 mm) lze změnit, pokud je výpočtem dokázáno, že může být i menší. Tyto propočty se pak přidávají k podkladům pro kolaudaci domu.